Zánět močových cest: přírodní léčba pomocí esenciálních olejů

Zánětem močových cest trpí každá druhá dospělá žena. Je mimořádně bolestivý, často se vrací a pokud se rychle neléčí, může ohrozit i ledviny. Po nasazení antibiotik toto infekční onemocnění obvykle rychle ustupuje. Jenže co dělat v případě, že se infekce pořád vrací? Na vině mohou být bakterie, které si na léčbu antibiotiky již vytvořily rezistenci. Účinnou pomoc v tomto případě nabízí aromaterapie pomocí esenciálních olejů. 

 

 

 

Dva typy zánětu močových cest: poznáte je?

Zánět močových cest může být dvojího typu. První se objevuje nejčastěji v létě. Říká se mu tzv. zánět horkého typu a poznáte ho po pálivé bolesti a malém množství spíše tmavší moči. Pokud vás postihl právě tento typ zánětu močových cest, doporučujeme směs éterických olejů z levandule, bergamotu nebo santalového dřeva.  

Druhý typ je tzv. zánět chladného typu a objevuje se nejčastěji v zimě. Je pro něj typická bolest svíravého charakteru a čirá moč. V tomto případě používejte směs esenciálních olejů z jalovce, eukalyptu, rozmarýnu, tymiánu nebo niaouli

 

Aroma masáže a sedací koupele na zánět močových cest

Pokud jste už zjistili, který typ zánětu postihl právě vás a které oleje jsou vhodné, připravte si z nich vlastní aromaterapeutickou masážní směs nebo sedací lázeň. Jak na to, vám poradíme ve 4 jednoduchých krocích:

 

  1. Vyberte si oleje, které vám voní. Postupujte s citem. Pokud jsou vám některé oleje z výše uvedeného seznamu vyloženě nepříjemné, raději se jim vyhněte.
  2. Vytvořte si vlastní masážní směs. Smíchejte kvalitní rostlinný olej (hydrofilní, příp. mandlový či olivový apod.) s esenciálními oleji v poměru 25 kapek silice na 50 ml oleje. Touto směsí olejů každý den masírujte podbříšek, boky a křížovou oblast tak dlouho, dokud potíže neustoupí. Pokud nepřichází výrazné zlepšení ani po několika dnech, vytrvejte a buďte trpěliví. Sledujte každé, byť sebemenší zlepšení. Někdy může léčba trvat i 14 dní. 
  3. Pro sedací koupele si napusťte polovinu vany vodou o teplotě min. 37 stupňů Celsia. Smíchejte 5-10 kapek silice na lžíci s medem nebo ve sklenici s tučným mlékem. Esenciální oleje se totiž ve vodě nerozpouštějí. Směs vlijte do vany a ponořte své tělo po oblast ledvin, tedy do úrovně boků. Sedací koupel provádějte vždy maximálně 15 minut, nejlépe 2-3x týdně.
  4. Začněte víc pít. Vhodné jsou urologické čaje, brusinková nebo borůvková šťáva, voda, příp. tinktura z lichořeřišnice větší. Omezte na čas kávu, alkohol a ovocné džusy. (Uděláte nejlépe, když se vyvarujete také konzumace cukru a mléčných výrobků.) 

 

Zbavit se chronických obtíží močového ústrojí vyžaduje čas a energii. Vyzkoušejte různé způsoby a vyberte si léčbu, která nejvíce vyhovuje právě vám. Pokud je vám blízká zrovna aromaterapie, vyzkoušejte jeden ze způsobů popsaných výše. Přejeme pevné zdraví a příjemnou cestu ke zdraví. 



Zdroje: 

ZRUBECKÁ Adéla a AŠENNBRENEROVÁ, Ivana. Aromaterapie v životě ženy. Mladá fronta a.s., 2008.

Stiles, K. G. Esenciální oleje: kompletní příručka, Anag, 2019.




Zpět do obchodu